ពត៌មាន សាលាដុនបូស្កូនៅមេនដាឡេ រងគ្រោះរញ្ជួយដី គ្រោះរញ្ជួយដីកម្រិត៧,៧រ៉ិចទ័រ បានវាយប្រហារប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ា និងថៃ នៅវេលាម៉ោង១២ និង៥៣នាទី ថ្ងៃទី២៨ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៥ ដែលបណ្តាលឱ្យមានការបំផ្លិចបំផ្លាញ និងបាត់បង់ជីវិតយ៉ាងច្រើន ហើយសូម្បីតែសាលាដុនបូស្កូនៅទីក្រុងមេនដាឡេក៏បានរងវិនាសកម្មនេះដែរ។
ពត៌មាន អ្វីខ្លះជាកិច្ចព្រមព្រៀងអាម៉េរិក អ៊ុយក្រែនអំពីរ៉ែ ? ក្រោយពីបញ្ចប់ការតទល់គ្នារវាងប្រធានាធិបតីទាំងពីរ ទីក្រុងគៀវ និងទីក្រុងវ៉ាស៊ីនតុន បានខិតជិតកិច្ចព្រមព្រៀងមួយនៃទាញយកធ្វើអាជីវកម្មភោគទ្រព្យរ៉ែរបស់អ៊ុយក្រែន។
ពត៌មាន អភិបាលហង្សលីជំរុញឲ្យគ្រីស្តបរិស័ទមានសង្ឃឹមក្នុងឆ្នាំមហាករុណាទិគុណ លោកបូជាចារ្យ ដូនជី និងគ្រីស្តបរិស័ទប្រមាណ២០០នាក់ បានជួបជុំគ្នាមុខខ្លោងទ្វារព្រះសហគមន៍សន្តយ៉ូសែបក្តុលលើ ដើម្បីប្រារព្ធពិធីបើកឆ្នាំព្រះមហាករុណាទិគុណ សម្រាប់ភូមិភាគកំពង់ចាម ក្រោមអធិបតីភាពរបស់លោកសិលា សួន ហង្សលី អភិបាលនៃភូមិភាគនេះ នាថ្ងៃចន្ទ ទី២៤ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៥ ក្នុងព្រះសហគមន៍កាតូលិក សន្តយ៉ូសែប ក្តុលលើ នៃមណ្ឌលសកម្មភាពភាគខាងជើង ស្ថិតនៅ ភូមិក្តុលលើ ឃុំទ្រា ស្រុកក្រូចឆ្មារ ខេត្តត្បូងឃ្មុំ។
ពត៌មាន ក្រុមពិធីបុណ្យអន្តរភូមិភាគនឹងចងក្រងពិធី អគ្គសញ្ញាអាពាហ៍ពិពាហ៍ ការិយាល័យពិធីបុណ្យអន្តរភូមិភាគ បានរៀបចំសិក្ខាសាលាស្តីអំពី «អគ្គសញ្ញាអាពាហ៍ពិពាហ៍» ដែលមានការចូលរួមពីលោកអភិបាល លោកបូជាចារ្យ ដូនជី និងគ្រីស្តបរិស័ទប្រមាណ៧០នាក់ មកពីព្រះសហគមន៍ទាំង៣ភូមិភាគ នាថ្ងៃទី១៨ ដល់ថ្ងៃទី១៩ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៥ ក្នុងគោលបំណងសិក្សាអំពីអគ្គសញ្ញាអាពាហ៍ពិពាហ៍ និងក្បួនប្រារព្ធពិធីតាមច្បាប់ព្រះសហគមន៍កាតូលិក និងតាមប្រពៃណីខ្មែរ។
ពត៌មាន ស្ថានភាពសុខភាពសម្តេចប៉ាបបង្ហាញសញ្ញាប្រសើរឡើងបន្តិច ស្ថានភាពសម្តេចប៉ាប ហ្វ្រង់ស៊ីស្កូ បន្តបង្ហាញសញ្ញានៃការប្រសើរឡើង ដោយបញ្ហាតម្រងនោមរបស់ទ្រង់បានធូរស្រាល។
ពត៌មាន សម្តេចប៉ាប៖ សម្រាប់ AI ទំនួលខុសត្រូវគឺជាគន្លឹះសំខាន់ សម្តេចប៉ាបហ្រ្វង់ស៊ីស្កូ អំពាវនាវឱ្យមានការទទួលខុសត្រូវប្រកបដោយមនសិការពាក់ព័ន្ធនឹងដំណើរការអភិវឌ្ឈន៍ AI ដែលហៅថា បញ្ញាសិប្បនិម្មិត។
ពត៌មាន សម្តេចប៉ាបបើកផ្លូវដល់ការតែងតាំងសន្តបុគ្គលថ្មី យ៉ាងហោច៧រូប វ៉ាទីកង់ញូវបានរាយការណ៍កាលពីថ្ងៃទី ២៥ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៥ថា សម្តេចប៉ាបហ្រ្វង់ស៊ីស្កូ បានប្រគល់សិទ្ធិ និងយល់ព្រមតែងតាំងសន្តបុគ្គលថ្មីសម្រាប់ព្រះសហគមន៍កាតូលិកយ៉ាងហោចណាស់៧រូបថែមទៀត។
ពត៌មាន សម្តេចប៉ាបកែសម្រួលរចនាសម្ព័ន្ធដឹកនាំបុរីវ៉ាទីកង់ វ៉ាទីកង់ញូវបានរាយការណ៍ កាលពីថ្ងៃទី ២៥ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៥ សម្តេចប៉ាបហ្រ្វង់ស៊ីស្កូ បានសម្រេចចិត្តធ្វើការតែងតាំងអគ្គអភិបាលពីររូបជាអគ្គលេខាធិការនិងអគ្គលេខាធិការងសម្រាប់ទទួលបន្ទុកកិច្ចការទូទៅក្នុងក្របខ័ណ្ឌគ្រប់គ្រងកិច្ចការនៅក្នុងរដ្ឋបុរីវ៉ាទីកង់។
ពត៌មាន បុរីវ៉ាទីកង់រៀបចំពិធីអធិដ្ឋាននិងសូត្រផ្គាំសម្រាប់សុខភាពរបស់សម្តេចប៉ាប ការិយាល័យព័ត៌មានវ៉ាទីកង់បានប្រកាសថា សន្តអសនៈបានរៀបចំពិធីអធិដ្ឋាននិងសូត្រផ្គាំដើម្បីទូលអង្វរព្រះជាម្ចាស់ឲ្យសុខភាពរបស់សម្តេចប៉ាបហ្រ្វង់ស៊ីស្កូ ជាសះស្បើយឡើងវិញ ក្រោយពេលដែលបានចូលសម្រាក់ពេទ្យតាំងពីថ្ងៃទី១៤ ខែ កុម្ភៈឆ្នាំ២០២៥ ។
ពត៌មាន បុរីវ៉ាទីកង់អំពាវនាវឱ្យបញ្ចប់សង្គ្រាមនៅអ៊ុយក្រែន លោកអគ្គអភិបាល ប៉ូល រីឆាត ហ្គាឡាហ្គ័រ ( Paul Richard Gallagher) រដ្ឋមន្រ្តីទទួលបន្ទុកក្រសួង ទំនាក់ទំនងជាមួយរដ្ឋនិងអង្គការអន្តរជាតិរបស់បុរីវ៉ាទីកង់ឫសន្តអាសនៈបាន ជំរុញឱ្យបញ្ចប់សង្គ្រាមនៅអ៊ុយក្រែន ដោយអំពាវនាវឱ្យមានការសន្ទនា សកម្មភាពមនុស្សធម៌ និងការប្តេជ្ញាចិត្តជាថ្មីចំពោះសន្តិភាព។
ពត៌មាន អតីតប្រធានាធិបតីប្រេស៊ីលត្រូវបានចោទប្រកាន់ពីបទប៉ុនប៉ងធ្វើរដ្ឋប្រហារ អាជ្ញាធរប្រេស៊ីលបានចោទប្រកាន់ជាផ្លូវការលើអតីតប្រធានាធិបតី ហ្សាអ៊ៀ បូលសូណារ៉ូ ( Jair Bolsonaro) ពីបទប៉ុនប៉ងធ្វើរដ្ឋប្រហារផ្តួលរំលំកាលពីឆ្នាំ២០២២។
ពត៌មាន ស្ថានភាពសុខភាពសម្តេចប៉ាបនៅតែស្ថិតក្នុងស្ថានភាពធ្ងន់ធ្ងរ ប៉ុន្តែមានស្ថេរភាព ស្ថានភាពសុខភាពសម្តេចប៉ាបហ្រ្វង់ស៊ីស្កូដែលគេបានធ្វើបច្ចុប្បន្នភាពកាលពីល្ងាចថ្ងៃអង្គារ៍បានឲ្យដឹងថា ទ្រង់នៅតែបន្តស្ថិតនៅក្នុងស្ថានភាពធ្ងន់ធ្ងរនៅឡើយទោះបីជាមានស្ថេរភាពក៏ដោយ ។
ពត៌មាន រឿងអ៊ុយក្រែន អ្វីដែលត្រូវដឹងអំពីជំនួបរវាងលោកម៉ាក្រុង និងលោកត្រាំ នៅ ទីក្រុងវ៉ាស៊ីនតុន ប្រធានាធិបតីអេម៉ានូអេល ម៉ាក្រុង បានស្ថិតនៅទីក្រុងវ៉ាស៊ីនតុន កាលពីថ្ងៃចន្ទ ទី២៤ ខែកុម្ភៈ សម្រាប់ជំនួបជាមួយសមភាគីអាម៉េរិក លោកដូណាល់ ត្រាំ នៅសេតវិមាន និងព្យាយាមស្វែងរកទម្ងន់សម្រាប់ប្រទេសបារាំង និងអឺរ៉ុប នៅក្នុងការចរចសារវាងសហរដ្ឋអាម៉េរិក និងប្រទេសរុស្ស៊ីចំពោះជោគវាសនារបស់អ៊ុយក្រែន។ ទោះបីមានការឃ្លាតឆ្ងាយពីគ្នាយ៉ាងជ្រៅ ឥស្សរជនទាំងពីរបានបង្ហាញនូវភាពជាសម្ព័ន្ធមិត្ត និងអះអាងចង់ធ្វើការរួមគ្នាក្នុងគោលដៅបញ្ចប់សង្រ្គាម។
ពត៌មាន កុមារាអាយុ ២ឆ្នាំ ៧ខែម្នាក់ ស្លាប់ដោយសារជំងឺផ្តាសាយបក្សី ក្រសួងសុខាភិបាល បានចេញសេចក្តីប្រកាសព័ត៌មាន ស្តីពីករណីស្លាប់ដោយសារជំងឺផ្តាសាយបក្សី លើកុមារាអាយុ ២ឆ្នាំ៧ខែ ដែលមានទីលំនៅឃុំរំចេក ស្រុកព្រះស្តេច ខេត្តព្រៃវែង។
ពត៌មាន ប្រធានព្រឹទ្ធសភាកម្ពុជា ឆ្លងជំងឺកូវីដ១៩ជាថ្មី សម្ដេចតេជោ ហ៊ុន សែន ប្រធានព្រឹទ្ធសភាកម្ពុជា បានប្រកាសនៅយប់ថ្ងៃទី២៥ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៥នេះថា សម្ដេចបានឆ្លងជំងឺកូវីដ១៩ ជាថ្មីម្ដងទៀត បន្ទាប់ពីក្អក ហៀរសំបោរមួយយប់មួយថ្ងៃកន្លងមកនេះ។
ពត៌មាន គ្រីស្តបរិស័ទអធិដ្ឋានសម្រាប់សុខភាពសម្ដេចប៉ាប លោកអភិបាលអូលីវីយ៉េ ជ្មីតហស្លេ អភិបាលព្រះសហគមន៍ភូមិភាគភ្នំពេញ បានរៀបចំអធិដ្ឋានពិសេសតាមបែបតេហ្សេ សម្រាប់សុខភាពរបស់សម្ដេចប៉ាបហ្វ្រង់ស៊ីស្កូ ដែលកំពុងសម្រាកព្យាបាលនៅក្នុងមន្ទីរពេទ្យនាទីក្រុងរ៉ូម។
ពត៌មាន មនុស្ស៣,៣ពាន់លាននាក់កំពុងរស់នៅក្នុងប្រទេសដែលចំណាយខ្ពស់លើសេវាបំណុល វ៉ាទីកង់ញូវបានរាយការណ៍ថា មកដល់ពេលនេះនៅលើពិភពលោកទាំងមូលមានមនុស្សប្រមាណជា ៣,៣ ពាន់លាននាក់ពួកគេកំពុងតែរស់នៅក្នុងប្រទេសដែលបានចំណាយប្រាក់យ៉ាងច្រើនលើសេវាបំណុលជាងការថែទាំសុខភាពនិងសុខមាលភាពសង្គមរបស់ប្រជាជន ។
ពត៌មាន វ៉ាទីកង់និងសាកលវិទ្យាល័យកូឡំបៀ រួមគ្នាបង្កើត គណៈកម្មការដើម្បីពិនិត្យបំណុលអធិបតេយ្យភាព វ៉ាទីកង់ញូវបានរាយការណ៍ថា បណ្ឌិតសភាវិទ្យាសាស្រ្តសង្គមនៃសន្តអសនៈ បានសហការជាមួយនឹងសាកលវិទ្យាល័យកូឡំបៀដើម្បីរួមគ្នាបង្កើតគណៈកម្មាការចំពោះកិច្ចមួយមានគោលបំណងធ្វើ កំណែទម្រង់ និងស្វែងរកដំណោះស្រាយសម្រាប់កំណើនសេដ្ឋកិច្ច សង្គម និងបរិស្ថានប្រកបដោយនិរន្តរភាព ជាពិសេសគឺពាក់ព័ន្ធនឹងបំណុលអធិបតេយ្យ ។
ពត៌មាន គ្រីស្តបរិស័ទ ៦.000 មកទីក្រុងរ៉ូមសម្រាប់ពិធីបុណ្យករុណាទិគុណនៃអ្នកបម្រើអាសនៈព្រះសហគមន៍ គ្រីស្តបរិស័ទប្រមាណជា ៦.០០០ នាក់ បាននាំគ្នាធ្វើដំណើរមកដល់ទីក្រុងរ៉ូមដើម្បីរៀបចំពិធីបុណ្យករុណាទិគុណនៃអ្នកបម្រើអាសនៈ ដែលគហៅថា “ Jubilee of Deacons”។
ពត៌មាន ស្ថានភាពសុខភាពសម្តេចប៉ាបម្សិលមិញរាងប្រសើរបន្តិច ការិយាល័យព័ត៌មានសន្តអសនៈបានផ្តល់នូវបច្ចុប្បន្នភាពនៃព័ត៌មាន អំពីសុខភាពរបស់សម្តេចប៉ាបថា ទ្រង់មានស្ថានភាពប្រសើរបន្តិចកាលពីម្សិលមិញ ។ នេះបើតាមសេចក្តីរាយការណ៍របស់វ៉ាទីកង់ញូវ ។
ពត៌មាន លោកអភិបាល ដាស់តឿនគ្រីស្តបរិស័ទ ឱ្យមានការប្រុងប្រយ័ត្ន អំពីព័ត៌មានមិនពិតស្តីពីសម្តេចប៉ាប លោកអភិបាលអូលីវីយ៉េ អភិបាលព្រះសហគមន៍កាតូលិកកម្ពុជាភូមិភាគភ្នំពេញ បានរំលឹកដាស់តឿនគ្រីស្តបរិស័ទ ឲ្យមានការប្រុងប្រយ័ត្ន អំពីព័ត៌មានមិនពិតស្តីពីសុខភាពរបស់សម្តេចប៉ាបហ្វ្រង់ស៊ីស្កូ និងបានជំរុញឲ្យគ្រីស្តបរិស័ទត្រូវ ផ្ទៀងផ្ទាតលើប្រភពផ្លូវការដូចជា Vatican News ជាដើម។