ពត៌មាន សាលាដុនបូស្កូនៅមេនដាឡេ រងគ្រោះរញ្ជួយដី គ្រោះរញ្ជួយដីកម្រិត៧,៧រ៉ិចទ័រ បានវាយប្រហារប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ា និងថៃ នៅវេលាម៉ោង១២ និង៥៣នាទី ថ្ងៃទី២៨ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៥ ដែលបណ្តាលឱ្យមានការបំផ្លិចបំផ្លាញ និងបាត់បង់ជីវិតយ៉ាងច្រើន ហើយសូម្បីតែសាលាដុនបូស្កូនៅទីក្រុងមេនដាឡេក៏បានរងវិនាសកម្មនេះដែរ។
ពត៌មាន ឥណ្ឌាផ្តល់ប្រព័ន្ធហ្វឹកហ្វឺនអាវុធថ្មើរជើងសិប្បនិមិត្តដល់កម្ពុជាគាំទ្រទំនើបកម្មវិស័យការពារជាតិកម្ពុជា ប្រព័ន្ធហ្វឹកហ្វឺនអាវុធថ្មើរជើងសិប្បនិមិត្ត ជាជំនួយរបស់កងទ័ពជើងគោកឥណ្ឌា បានផ្តល់ជូនដល់កងទ័ពជើងគោកកម្ពុជា ក្នុងការគាំទ្រដល់ដំណើរការទំនើបកម្មវិស័យការពារជាតិរបស់កម្ពុជា។ ការផ្តល់ជូននេះ ក្នុងពេលពិធីប្រគល់-ទទួល ក្រោមការចូលរួមដោយលោក ម៉ៅ សុផាន់ អគ្គមេបញ្ជាការរង នៃកងយោធពលខេមរភូមិន្ទ មេបញ្ជាការកងទ័ពជើងគោក និងលោក Vanlalvawna Bawitlung ឯកអគ្គរដ្ឋទូតឥណ្ឌាប្រចាំនៅកម្ពុជា នាថ្ងៃទី១៧ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៥។
ពត៌មាន នាយករដ្ឋមន្ត្រីកម្ពុជាព្រមានប្រើកម្លាំង បើក្រុមជ្រុលនិយមថៃរុញឱ្យមានការចូលមកឈ្លានពានកម្ពុជា ប្រមុខរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា សម្តេច ហ៊ុន ម៉ាណែត នៅថ្ងៃទី ១៩ កុម្ភៈនេះ បានប្រើប្រាស់សម្តីធ្ងន់ៗព្រមានទៅកាន់ក្រុមប្រឆាំងជ្រុលនិយមថៃ ដែលកំពុងធ្វើចលនាជំរុញឱ្យមានការចង់បំពានដល់ប្រទេសកម្ពុជា។ ការព្រមាននេះ គឺបន្ទាប់ពីរយៈពេលចុងក្រោយនេះ មានការផ្សព្វផ្សាយពីភាពតាន់តឹងតាមព្រំដែនតំបន់ប្រាសាទតាមាន់របស់កម្ពុជា។
ពត៌មាន ការស្តារទំនាក់ទំនងឡើងវិញ និងសង្រ្គាមនៅអ៊ុយក្រែន ៖ អាម៉េរិក និងរុស្ស៊ី កិច្ច ចរចានៅទីក្រុងរីយ៉ាដ បន្ទាប់ពីមេដឹកនាំអឺរ៉ុប បានជួបប្រជុំគ្នានៅទីក្រុងប៉ារីស កាលពីថ្ងៃចន្ទ គឺដល់ពេលមន្រ្តីជាន់ខ្ពស់អាម៉េរិក និងរុស្ស៊ី ដែលដឹកនាំដោយប្រមុខការទូតរាងខ្លួន ត្រូវជួបគ្នានៅទីក្រុងរីយ៉ាដ ប្រទេសអារ៉ាប៊ី សាអ៊ូឌីត កាលពីថ្ងៃអង្គារ ទី១៨ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៥។ គោលដៅ គឺបង្កើត និងស្តារទំនាក់ទំនងដែលបានធ្លាក់ចុះទាបបំផុតរវាងប្រទេសទាំងពីរចាប់តាំងពីមានការឈ្លានពានរបស់រុស្ស៊ីមកលើអ៊ុយក្រែន និងក៏ជាការត្រៀមសម្រាប់លទ្ធភាពនៃជំនួបកំពូលនៅពេលក្រោយ រវាងលោកដូណាល់ ត្រាំ និងលោកវ្លាឌីមៀ ពូទីន។
ពត៌មាន កុមាររងការចាប់រំលោភ ខណៈដែលការប្រយុទ្ធគ្នានៅកុងហ្គោ ឧត្តមស្នងការទទួលបន្ទុកជនភៀសខ្លួនអង្គការសហរប្រជាជាតិ (UNHCR) បានព្រមានថា ស្ថានភាពកាន់តែយ៉ាប់យ៉ឺននៅសាធារណរដ្ឋប្រជាធិបតេយ្យកុងហ្គោភាគខាងកើតបានធ្វើឱ្យមនុស្សជាង ៣៥ ម៉ឺន នាក់ផ្លាស់ទីលំនៅ។
ពត៌មាន បុរីវ៉ាទីកង់រៀបចំកិច្ចសន្ទនាជាអន្តរជាតិស្តីពីកំណែទម្រង់ពន្ធ វ៉ាទីកង់ញូវបានរាយការណ៍ថា មន្ត្រីជំនាញពន្ធរាប់សិបនាក់មកពីរដ្ឋាភិបាលជាតិ និងអង្គការអន្តរជាតិបានប្រមូលផ្តុំគ្នានៅបុរីវ៉ាទីកង់កាលពីសប្តាហ៍មុន នៅក្នុងកិច្ចប្រជុំដែលមានការសន្ទនាគ្នាកម្រិតខ្ពស់ស្តីពី "យុត្តិធម៌ពន្ធដារ និងសាមគ្គីភាព"។
ពត៌មាន បុរីវ៉ាទីកង់ជំរុញការបង្កើតគ្រួសារឲ្យរួបរួមក្នុងសង្គម អ្នកសង្កេតការណ៍អចិន្ត្រៃយ៍របស់សន្តអាសនៈ ប្រចាំអង្គការសហប្រជាជាតិ បានសង្កត់ធ្ងន់ថា សាមគ្គីភាព ការរួមបញ្ចូល និងសាមគ្គីភាពក្នុងសង្គម គឺវាអាចកើតមានឡើងតាមការសម្របសម្រួលនៅក្នុងគ្រួសារ ដូច្នេះហើយការរិះគិតអំពីគ្រួសារគឺចាំបាច់បំផុត។
ពត៌មាន បុរីវ៉ាទីកង់ផ្ញើសារជូនជនរងគ្រោះនៅហ្គាតេម៉ាឡា បន្ទាប់ពីមានរថយន្តក្រុងធ្លាក់ពីលើស្ពានក្នុងប្រទេស ហ្គាតេម៉ាឡា បណ្តាលឲ្យមនុស្សយ៉ាងហោចណាស់ ៥៥ នាក់ស្លាប់ លោក ព្យែត្រូ ផារ៉ូលីន នាយករដ្ឋមន្រ្តីនៃបុរីវ៉ាទីកង់នៅក្នុងនាមសម្តេចសម្តេចប៉ាបបានផ្ញើសាររំលែកទុក្ខមួយ។
ពត៌មាន ព្រះសហគមន៍នៅអាល្លឺម៉ង់ជំរុញអ្នកបោះឆ្នោតឱ្យគិតពីប្រជាធិបតេយ្យ នៅពេលដែលអាល្លឺម៉ង់កំពុងតែរៀបចំការបោះឆ្នោត នៅថ្ងៃទី ២៣ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៥ ខាងមុខនេះ ព្រះសហគមន៍កាតូលិកនៅអាល្លឺម៉ង់ កាន់តែយកចិត្តទុកដាក់ និងបានលើកទឹកចិត្តឲ្យគ្រីស្តបរិស័ទលើកកំពស់លទ្ធិប្រជាធិបតេយ្យ។
ពត៌មាន វ៉ាទីកង់ស្វាគមន៍កុមាររងគ្រោះពីហ្គាហ្សាដែលត្រូវការសង្រ្គោះបន្ទាន់ បន្ទាប់ពីជាប់គាំងជាច្រើនខែ កុមារដែលទាមទារការសង្រ្គោះបន្ទាន់និងមានជំងឺធ្ងន់ធ្ងរចំនួន ១៤នាក់ដែលអាចតស៊ូរស់ទាំងឈឺចាប់នៅតំបន់ហ្គាហ្សា បានមកដល់ប្រទេសអ៊ីតាលី កាលពីល្ងាចថ្ងៃព្រហស្បតិ៍ទី ១៣ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៥។
ពត៌មាន សម្តេចប៉ាបយាងទទួល នាយករដ្ឋមន្ត្រីស្លូវ៉ាគី វ៉ាទីកង់ញូវបានរាយការណ៍កាលពីថ្ងៃទី១៤ កុម្ភៈកន្លងទៅថា នៅមុនពេលចូលសម្រាកនៅមន្ទីរពេទ្យសម្តេចប៉ាបហ្រ្វង់ស៊ីស្កូបានជួបពិភាក្សាជាមួយនឹងនាយករដ្ឋមន្រ្តីស្លូវ៉ាគី លោក រ៉ូបឺត ហ្វីសូ (Robert Fico) ដែលបានមកបំពេញទស្សនកិច្ចនៅបុរីវ៉ាទីកង់។
ពត៌មាន មន្ទីរពេទ្យគន្ធបុប្ផា ពិនិត្យនិងព្យាបាលជំងឺដល់កុមារជាង១០ម៉ឺននាក់ក្នុងខែមករាឆ្នាំនេះ មន្ទីរពេទ្យគន្ធបុប្ផា បានពិនិត្យ និងព្យាបាលជំងឺដល់កុមារប្រមាណជាង១០ម៉ឺននាក់ ក្នុងខែមករា ឆ្នាំ២០២៥នេះ ក្នុងនោះមានការព្យាបាលក្នុងផ្នែកជំងឺក្រៅ និងកុមារមានជំងឺធ្ងន់ៗ ការសម្រាកព្យាបាលនៅមន្ទីរពេទ្យ និងទទួលការវះកាត់ជាដើម។ នេះបើតាមរបាយការណ៍របស់មន្ទីរពេទ្យគន្ធបុប្ផា។
ពត៌មាន បុរីវ៉ាទីកង់នឹងធ្វើជាម្ចាស់ផ្ទះកិច្ចប្រជុំកំពូលលើកដំបូងស្តីអំពីគុណភាពនៃជីវិត កិច្ចប្រជុំកំពូលបុរីវ៉ាទីកង់លើកទីមួយស្តីពីការធ្វើឲ្យមនុស្សអាយុវែង នឹងប្រព្រឹត្តទៅនៅថ្ងៃទី ២៤ ខែមីនា ដោយប្រមូលផ្តុំអ្នកជំនាញ និងអ្នកដឹកនាំពិភពលោកដើម្បីស្វែងរករបកគំហើញវិទ្យាសាស្ត្រទំនើបបំផុត និងឆ្លុះបញ្ចាំងពីតម្លៃសីលធម៌ជាមូលដ្ឋានដែលណែនាំការស្រាវជ្រាវលើមូលដ្ឋាននេះ។
ពត៌មាន កម្មវិធីអប់រំជំនឿរបស់សម្តេចប៉ាប សម្រាប់ខែមីនា និង មេសា បុរីវ៉ាទីកង់បានចេញផ្សាយនូវកាលវិភាគរបស់សម្តេចប៉ាបហ្រ្វង់ស៊ីស្កូ ប្រចាំខែមីនា និង ខែមេសា ឆ្នាំ២០២៥ខាងមុខ។
ពត៌មាន សម្តេចប៉ាបស្នើឱ្យគ្រីស្តបរិស័ទកាតូលិកអធិស្ឋានដើម្បីសន្តិភាពជារៀងរាល់ថ្ងៃ មានបន្ទូលទៅកាន់សមាជិកព្រះសហគមន៍កាតូលិកនៅលើពិភពលោក សម្តេចប៉ាប ហ្វ្រង់ស៊ីស្កូ បញ្ជាក់ជាថ្មីម្តងទៀតនូវការអំពាវនាវឥតឈប់ឈររបស់ទ្រង់សម្រាប់សន្តិភាព។
ពត៌មាន សម្តេចប៉ាប៖ តន្ត្រីជួយកសាងអារម្មណ៍សន្តិសហវិជ្ជមានដល់មនុស្សជាតិ នៅក្នុងសារដែលថតហើយបញ្ចេញជាសាធារណៈនៅឯមហោស្រពតន្រ្តីមួយនៅអ៊ីតាលី កាលពីថ្ងៃទី១២ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៥ សម្តេចប៉ាប ហ្រ្វង់ស៊ីស្កូ បានលើកឡើងថា តន្រ្តីមានតួនាទីសំខាន់ពោលគឺវាអាចកសាងនូវអារម្មណ៍ប្រកបដោយសន្តិសហវិជ្ជមានដល់មនុស្សជាតិ។
ពត៌មាន លោកដូណាល់ ត្រាំ បានពិភាក្សាជាមួយលោកវ្លាឌីមៀ ពូទីន ដើម្បីបញ្ចប់សង្រ្គាមនៅអ៊ុយក្រែន ប្រធានាធិបតីអាម៉េរិក លោកដូណាល់ ត្រាំ បានពិភាក្សាកាលពីថ្ងៃពុធ ជាមួយសមភាគីរុស្ស៊ីរបស់លោក បន្ទាប់មកទើបជួបពិភាក្សាជាមួយប្រធានាធិបតីអ៊ុយក្រែន។ លោកបានប្រកាសថា បានព្រមព្រៀងជាមួយលោកវ្លាឌីមៀ ពូទីន បើកកិច្ចចរចាបន្ទាន់ ដើម្បីបញ្ចប់សង្រ្គាមនៅអ៊ុយក្រែន ព្រមទាំងអាចជំនួបជួបមុខផ្ទាល់នៅប្រទេសអារ៉ាប៊ី សាអ៊ូឌីត។
ពត៌មាន ការផ្អាកជំនួយUSAIDប៉ះពាល់កម្លាំងដោះមីនជាង២០០នាក់ ជំនួយអាម៉េរិកតាមរយៈUSAID បាននាំឱ្យប៉ះពាល់ដល់កម្លាំងជំនាញដែលកំពុងបំពេញការងារបោសសម្អាតគ្រប់មីនប្រមាណ ២១០នាក់ ក្នុងខេត្តចំនួន៨ គិតជាថវិកាសរុបប្រមាណជា២លានដុល្លារក្នុងមួយឆ្នាំ។ប៉ុន្តែកម្លាំងប្រមាណ៩២ភាគរយផ្សេងទៀតនៅដំណើរការធម្មតារបស់ខ្លួន។
ពត៌មាន លោកអគ្គអភិបាលកាតូលិក្រុងសេអ៊ូលតែងតាំងបូជាចារ្យទី ១000 ព្រះវិហារកាតូលិកនៅប្រទេសកូរ៉េខាងត្បូងបានរៀនចំព្រឹត្តិការណ៍ជាប្រវត្តិសាស្ត្រមួយនៅពេលដែលលោកអគ្គអភិបាលព្រះសហគមន៍ក្រុងសេអ៊ូលបានតែងតាំងបូជាចារ្យទី ១.000 របស់ខ្លួន។
ពត៌មាន សហគមន៍ការទូតថ្កោលទោស ការវាយឆ្មក់លើហាងសៀវភៅនៅក្រុងយេរ៉ូសាឡឹមខាងកើត ការវាយឆ្មក់របស់អ៊ីស្រាអែលនាពេលថ្មីៗនេះ ទៅលើបណ្ណាគារអប់រំមួយនៅក្រុងយេរ៉ូសាឡឹមខាងកើត បង្ហាញពីការកើនឡើងនៃការចាប់ពិរុទ្ធ និងការគាបសង្កត់លើប្រជាពលរដ្ឋប៉ាឡេស្ទីន។ នេះបើតាមសេចក្តីរាយការណ៍នៅលើវ៉ាទីកង់ញូវ។
ពត៌មាន សម្តេចប៉ាបស្នើឱ្យមនុស្សជាតិមានតួនាទីកំណត់លើសមត្ថភាព AI សម្តេចប៉ាប ហ្រ្វង់ស៊ីស្កូបានផ្ញើសារទៅកាន់ប្រធានាធិបតីបារាំង អាម៉ានូអែល ម៉ាក្រុង (Emmanuel Macron ) ដែលបានធ្វើជាម្ចាស់ផ្ទះ កិច្ចប្រជុំកំពូលសស្តីពពីសកម្មភាពបញ្ញាសិប្បនិមិត្ត ដែលធ្វើឡើងនៅទីក្រុងប៉ារីស ដោយបានរំលឹកឡើងវិញពីភាពចាំបាច់ជាបន្ទាន់នៃ «ការការពារលើការគ្រប់គ្រងរបស់មនុស្សលើបញ្ញាសិប្បនិម្មិត»។