ពត៌មាន សាលាដុនបូស្កូនៅមេនដាឡេ រងគ្រោះរញ្ជួយដី គ្រោះរញ្ជួយដីកម្រិត៧,៧រ៉ិចទ័រ បានវាយប្រហារប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ា និងថៃ នៅវេលាម៉ោង១២ និង៥៣នាទី ថ្ងៃទី២៨ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៥ ដែលបណ្តាលឱ្យមានការបំផ្លិចបំផ្លាញ និងបាត់បង់ជីវិតយ៉ាងច្រើន ហើយសូម្បីតែសាលាដុនបូស្កូនៅទីក្រុងមេនដាឡេក៏បានរងវិនាសកម្មនេះដែរ។
ពត៌មាន សន្តអាសនៈអំពាវនាវឱ្យមានកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងរួមគ្នាដើម្បីប្រយុទ្ធប្រឆាំងនឹងទាសភាពសម័យទំនើប អ្នកសង្កេតការណ៍អចិន្ត្រៃយ៍របស់សន្តអាសនៈប្រចាំនៅអង្គការរដ្ឋអាមេរិក លោកអគ្គអភិបាល ហ្សួន អេនតូនីញ៉ូ គ្រូហ្ស សេរ៉ាណូ (Juan Antonio Cruz Serrano ) បាន អំពាវនាវឱ្យមានកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងជាឯកច្ឆ័ន្ទដើម្បីលុបបំបាត់ការគំរាមកំហែងនេះនៃទាសភាពសម័យទំនើប។
ពត៌មាន ម៉ាក្រុងថ្លែងអំពីជំនួយយោធាបន្ថែម ២ពាន់លានអឺរ៉ូ ដល់អ៊ុយក្រែន ជំនួយយោធាថ្មីសម្រាប់អ៊ុយក្រែន លោកអេម៉ានូអែល ម៉ាក្រុង ប្រធានាធិបតីបារាំង បានថ្លែងកាលពីថ្ងៃពុធ ទី២៦ ខែមីនា នូវជំនួយយោធាបន្ថែម ២ពាន់លាន អឺរ៉ូ ពីបារាំង សម្រាប់អ៊ុយក្រែន និងចោទប្រកាន់រុស្ស៊ីថាបានបង្ហាញឆន្ទៈនៅតែធ្វើសង្រ្គាម។
ពត៌មាន លោកអភិបាលសម្រាប់ព្រះសហគមន៍កាតូលិកវៀងច័ន្ទត្រូវបានតែងតាំង កាលពីថ្ងៃទី ២៥ ខែមីនា លោកបូជាចារ្យ អេនថូនី អាដូន ហុងសាផុង (Anthony Adoun Hongsaphong) ត្រូវបានតែងតាំងជាអភិបាល នៃព្រះសហគមន៍កាតូលិកភូមិភាគ វៀងចន្ទ ប្រទេសឡាវ។
ពត៌មាន សម្តេចប៉ាប៖ ការការពារអនីតិជន ត្រូវប្ដេជ្ញាចិត្តខ្ពស់ណាស់ សម្តេចប៉ាបហ្រ្វង់ស៊ីស្កូបាន លើកទឹកចិត្តដល់គណៈកម្មាធិកាការការពារអនីតិជននៃព្រះសហគមន៍កាតូលិក ឱ្យបន្តការងារដ៏មានតម្លៃរបស់ខ្លួន ដើម្បីធានាថា ព្រះសហគមន៍គឺជាកន្លែងសុវត្ថិភាពសម្រាប់អនីតិជន និងជនងាយរងគ្រោះ ហើយសង្កត់ធ្ងន់លើសារៈសំខាន់ នៃការព្យាបាលអ្នករស់រានមានជីវិតពីការបៀតបៀនទាំងឡាយ។
ពត៌មាន លោកកាឌីណាល់ម្នាក់ថា គ្រីស្តបរិស័ទនៅដែនដីពិសិដ្ឋកំពុងតែត្រូវការជំនួយ លោកកាឌីណាល់ ក្លូឌីអូ ហ្គូជេរ៉ូតទី (Claudio Gugerotti) អ្នកទទួលខុសត្រូវក្រសួងទទួលបន្ទុកព្រះវិហារនៅបូព៌ា បានអំពាវនាវទៅកាន់គ្រីស្តបរិស័ទថា គ្រប់គ្នាគួរ បញ្ចេញសំឡេងដើម្បីឲ្យមានការសន្ទនារកផ្លូវឆ្ពោះទៅរកសន្តិភាពនៅមជ្ឈឹមបូព៌ា។
ពត៌មាន ចង់មានអាយុវែងឬទេ? បើចង់សូមចែករំលែកអនុសាសន៍អ្នកឈ្នះរង្វាន់ណូបែលផ្នែកគីមីវិទ្យាមួយរូប លោកបណ្ឌិត វេនកាត្រាម៉ាន រ៉ាម៉ាគ្រីស្នាន់ (Venkatraman Ramakrishnan) អ្នកឈ្នះពានរង្វាន់ណូបែលសន្តិភាពផ្នែកគីមីវិទ្យាកាលពីឆ្នាំ ២០០៩ បានចែករំលែកវិធីដ៏សាមញ្ញនូវវិថីឈានទៅរកអាយុវែង។
ពត៌មាន សមត្ថកិច្ចកម្ពុជា បង្ក្រាបទីតាំងបទល្មើសអនឡាញ ២កន្លែង និងរកឃើញជនជាតិថៃ ៦៣នាក់ សមត្ថកិច្ចកម្ពុជា នៅថ្ងៃទី ២៥ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៥ បានចេញសេចក្ដីប្រកាសព័ត៌មាន អំពី ការចុះបង្ក្រាបនៅទីតាំងចំនួន ២កន្លែង ដោយរកឃើញជនជាតិថៃសរុបចំនួន ៦៣នាក់ ក្រោមការគ្រប់គ្រងរបស់ក្រុមឧក្រិដ្ឋជនជនជាតិថៃ ៧នាក់ សម្ងំលួចលាក់ប្រើប្រាស់ទឹកដីកម្ពុជា ដើម្បីប្រព្រឹត្តបទល្មើសតាមប្រព័ន្ធអនឡាញ ក្នុងក្រុងប៉ោយប៉ែត ខេត្តបន្ទាយមានជ័យ។
ពត៌មាន អេហ្ស៊ីបបានស្នើផែនការបទឈប់បាញ់ថ្មីនៅតំបន់ហ្គាហ្សា ខណៈចំនួនអ្នកស្លាប់កើនឡើង ខណៈដែលចំនួនអ្នកស្លាប់បន្តកើនឡើងនៅក្នុងហ្គាហ្សា នៅពេលនេះប្រទេសអេហ្ស៊ីប បានកំពុងស្នើសុំបទឈប់បាញ់ថ្មីសម្រាប់តំបន់នេះ។
ពត៌មាន លោកកាឌីណាល់ ព្យែត្រូ ផារ៉ូលីន៖ សម្តេចប៉ាបជាសះស្បើយមែន ប៉ុន្តែទ្រង់ត្រូវការសម្រាក លោកកាឌីណាល់ ព្យែត្រូ ផារ៉ូលីន នាយករដ្ឋមន្រ្តីនៃសន្តអាសនៈបានថ្លែងនូវថ្ងៃទី២៥ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៥ថា សម្តេចប៉ាបហ្រ្វង់ស៊ីស្កូពិតជាបានជះសះស្បើយមែន ប៉ុន្តែទ្រង់នៅត្រូវការពេលវេលាសម្រាកបន្ថែម។
ពត៌មាន សន្តអាសនៈព្រួយបារម្ភអំពីការរំលោភច្បាប់អន្តរជាតិជាប្រព័ន្ធ ប្រមុខរដ្ឋាភិបាលនៃសន្តអាសនៈឬបុរីវ៉ាទីកង់ លោកកាឌីណាល់ ព្យែត្រូ ផារ៉ូលីន បានលើកឡើងដោយការព្រួយបារម្ភថា ពិភពលោកសព្វថ្ងៃហាក់កំពុងតែមាននិន្នាការលែងគោរពច្បាប់មនុស្សធម៌។ នេះបើតាមសេចក្តីរាយការណ៍របស់វ៉ាទីកង់ញូវ។
ពត៌មាន សន្តអាសនៈរៀបចំកិច្ចប្រជុំកំពូលស្តីអំពីគុណវឌ្ឈន៍នៃជីវិតមនុស្សចាស់ វ៉ាទីកង់ញូវបានរាយការណ៍ថា បណ្ឌិតសភានៃជីវិតរបស់សន្តអាសនៈកាលពីថ្ងៃទី ២៤ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៥ បានរៀបចំនូវកិច្ចប្រជុំកំពូលមួយស្តីអំពីគុណវឌ្ឈន៍នៃជីវិតយ៉ឺនយូរ។
ពត៌មាន កិច្ចចរចារុស្ស៊ីអាម៉េរិក នៅប្រទេសអារ៉ាប៊ី សាអ៊ូឌីត បានបញ្ចប់ បន្ទាប់ពី ១២ម៉ោង នៃកិច្ចសន្ទនា ការចរចាថ្មីរវាងរុស្ស៊ី និងអាម៉េរិក ដែលត្រូវវាយតម្លៃថា ការ លំបាកចេញពីវិមានក្រឹមឡាំងចាប់តាំងពីការចាប់ផ្តើមនៃកិច្ចចរចា បានបញ្ចប់នៅថ្ងៃទី២៤ ខែ មីនា នៅប្រទេសអារ៉ាប៊ី សាអ៊ូឌីត។
ពត៌មាន សម្តេចប៉ាបតែងតាំងបូជាចារ្យហ្វីលីពីនបីរូបជាក្រុមសាសនៈទូតមេត្តាករុណា សម្តេចប៉ាបហ្រ្វង់ស៊ីស្កូកាលពីសប្តាហ៍មុនបានសម្រេចចិត្តបង្កើតឲ្យមានក្រុមបូជាចារ្យសាសនទូតនៃមេត្តាករុណានៅក្នុងប្រទេសហ្វីលីពីន តាមការស្នើសុំរបស់លោកបូជាចារ្យបីអង្គ។
ពត៌មាន កំណត់ត្រាថ្មីសម្រាប់ពិភពលោកនៃប្រភេទខ្យងគោក រកឃើញនៅភ្នំបាណន់ ខេត្តបាត់ដំបង ខ្យងឧទយាទិត្យ Clostophis udayaditinus n. sp ត្រូវបានរកឃើញ និងទទួលស្គាល់ថាជាប្រភេទខ្យងគោកថ្មីសម្រាប់វិទ្យាសាស្រ្ត ដែលត្រូវបានរកឃើញនៅភ្នំបាណន់ ក្នុងខេត្តបាត់ដំបង។
ពត៌មាន កងទ័ពស៊ូដង់ដណ្តើមបានវិមានប្រធានាធិបតីមកវិញក្រោយបាត់បង់ជាងពីរឆ្នាំ បន្ទាប់ពីការប្រយុទ្ធគ្នាអស់រយៈពេលជិតពីរឆ្នាំ កងទ័ពស៊ូដង់បានដណ្តើមយកវិមានប្រធានាធិបតី ក្នុងរដ្ឋធានី ខាទូម ( Khartoum )ពីកងកម្លាំងគាំទ្ររហ័សរបស់គូប្រជែង អំណាចបានមកវិញ។
ពត៌មាន សម្តេចប៉ាបបន្តបង្ហាញការព្រួយបារម្ភអំពីសង្រ្គាមហើយអំពាវនាវឲ្យរំសាយអាវុធទាំងអស់គ្នា វ៉ាទីកង់ញូវបានរាយការណ៍ថា សូម្បីតែអំឡុងពេលទ្រង់កំពុងតែស្ថិតនៅក្នុងមន្ទីរពេទ្យហើយអាការៈនៅតែស្មុគស្មាញ ក៏មិនអាចរារាំងចំណាប់អារម្មណ៍និងការយកចិត្តទុកដាក់របស់សម្តេចប៉ាបហ្រ្វង់ស៊ីស្កូអំពីបុព្វហេតុនៃសន្តិភាពពិភពលោកដែរ។
ពត៌មាន កាឌីណាល់ ឆាលស៍ មួង បូ អំពាវនាវឱ្យមានការរួបរួម ហើយប្រឆាំងនឹងការបែកបាក់ និងការបង្ហូរឈាម នៅក្នុងបរិបទនៃសង្រ្គាមស៊ីវិលដែលកំពុងបន្តនៅមីយ៉ាន់ម៉ា លោកកាឌីណាល់ ឆាល មួងបូ (Charles Maung Bo) នៃព្រះសហគមន៍កាតូលិកទីក្រុងយ៉ាំងហ្គោន និងជាប្រធាននៃអន្តរសភាលោកអភិបាលនៃព្រះសហគមន៍កាតូលិករបស់ប្រទេសនេះ មានប្រសាសន៍ថា អ្វីដែលត្រូវការបំផុតនៅពេលនេះគឺការរួបរួម។
ពត៌មាន កុមារអាយុ ៣ឆ្នាំ ៦ខែ ស្លាប់ ដោយសារជំងឺផ្តាសាយបក្សី នៅខេត្តក្រចេះ កុមារាអាយុ ៣ ឆ្នាំ ៦ ខែ មកពីភូមិព្រែកតាអាំ ឃុំបុសលាវ ស្រុកចិត្របុរី ខេត្តក្រចេះ បានស្លាប់ដោយសារជំងឺផ្តាសាយបក្សី នៅថ្ងៃទី ២៣ ខែមីនា ឆ្នាំ ២០២៥ ទោះបីក្រុមគ្រូពេទ្យជំនាញនៃមន្ទីរពេទ្យបានខិតខំសង្គ្រោះអស់សមត្ថភាពក៏ដោយ។នេះបើយោងតាមក្រសួងសុខាភិបាល។
ពត៌មាន សមត្ថកិច្ចជំនាញស្នើឱ្យប្រុងប្រយ័ត្នការក្លែងបន្លំជាភ្នាក់ងារសេវាសាធារណៈឬគ្រឹះស្ថានឯកជន ដើម្បីឆរបោកទូទាត់ប្រាក់តាមQR អគ្គនាយកដ្ឋានបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល និងផ្សព្វផ្សាយអប់រំ នៃក្រសួងមហាផ្ទៃ បានណែនាំឱ្យពលរដ្ឋមានការប្រុងប្រយ័ត្ន ចំពោះការក្លែងបន្លំជាភ្នាក់ងារសេវាសាធារណៈ ដើម្បីលួងលោម និងអូសទាញ ប្រជាពលរដ្ឋឲ្យធ្វើការទូទាត់សេវាបង់ប្រាក់តាមរយះ QRCode ឬលេខគណនី របស់ ឧក្រិដ្ឋ ជន លើសេវា ថែទាំសុខភាពនៅតាម បណ្តាញសង្គម ។
ពត៌មាន ខេត្តកំពង់ស្ពឺ នឹងរៀបចំពិធីប្រណាំង«រទេះសាឡីគោលឿន ឆ្នាំ២០២៥» ខេត្តកំពង់ស្ពឺ នឹងរៀបចំពិធីប្រណាំង«រទេះសាឡីគោលឿន ឆ្នាំ២០២៥»