ពត៌មាន វិទ្យាស្ថានគរុកោសល្យ និងសាលារៀនជំនាន់ថ្មី ចាប់ផ្តើមធ្វើសមាហរណកម្មបច្ចេកវិទ្យាអប់រំ និងបញ្ញាសិប្បនិម្មិត AI ក្នុងការបង្រៀន វិទ្យាស្ថានគរុកោសល្យ និងសាលារៀនជំនាន់ថ្មី ចាប់ផ្តើមធ្វើសមាហរណកម្មបច្ចេកវិទ្យាអប់រំ និងបញ្ញាសិប្បនិម្មិត AI ក្នុងការបង្រៀន
វិចារណកថា គេកាន់តែមើលស្រាលយើង ! យើងត្រូវតែប្រឹងនិងអត់ធ្មត់ នៅពេលគេមើលស្រាលយើង ខឹងគេចុះ ប៉ុន្តែកុំប្រទូសសារ៉ាយហើយយកកំហឹងទល់កំហល់ គឺប្រើសតិហើយកែប្រែការឈឺចាប់ឲ្យទៅជាកម្លាំងដើម្បីខិតខំធ្វើឲ្យសម្រេចបានលើសពីគេ ប៉ុន្តែប្រសិនបើយើងខឹងគេ តែមិនខំ ហើយផ្ទុយទៅវិញនៅតែបន្តត្រសុលក្បាលឲ្យគេមើលងាយទៀតនោះ វាគឺជារឿងមួយមិនគួរទាល់តែសោះ។
ពត៌មាន សម្តេចប៉ាប ឡេអូ ទី១៤ ប្រទានវត្ថុបុរាណចំនួន ៦២ ដុំ ដល់ព្រះសហគមន៍កាណាដា វ៉ាទីកង់ញូវបានរាយការណ៍ថា សម្តេចប៉ាបឡេអូទី១៤ បានសម្រេចចិត្តរាជទាននូវវត្ថុបុរាណសរុបប្រមាណជា ៦២ ដុំ ដែលរក្សាទុកនៅ សារមន្ទីរវ៉ាទីកង់ ដែលមានដើមកំណើតមកពីសហគមន៍ជនជាតិដើមភាគតិចនៅក្នុងប្រទេសកាណាដា ទៅលោកអភិបាលនៃព្រះសហគមន៍កាតូលិកកាណាដាវិញ។
ពត៌មាន សម្តេចប៉ាបសម្ពោធមជ្ឈមណ្ឌលព្យាបាលអ្នកជំងឺសន្តម៉ាទីនណូ នៅទីលានសន្តសិលា សម្តេចប៉ាបឡេអូទី១៤ បានយាងទៅទស្សនា និងបើកសម្ពោធមជ្ឈមណ្ឌលព្យាបាលជំងឺថ្មីនៅទីលានសន្តសិលា ដើម្បីពង្រីកសេវាថែទាំសុខភាពសម្រាប់ជនក្រីក្រ និងដើម្បីធ្វើរោគវិនិច្ឆ័យជំងឺទូទៅមួយចំនួនសម្រាប់អ្នករស់នៅតាមដងផ្លូវ។
ពត៌មាន មនុស្ស ២,៤ ពាន់លាននាក់ បង់ការប្រាក់លើបំណុលច្រើន លោកស្រី លូសា ហ្វុងដេឡូ (Luisa Fondello) មន្ត្រីផ្នែកសហប្រតិបត្តិការអន្តរជាតិជាន់ខ្ពស់នៅ Caritas Europa បាននិយាយថា ឥឡូវនេះ មានមនុស្សប្រមាណជា ២,៤ ពាន់លាននាក់រស់នៅក្នុងប្រទេសដែលចំណាយប្រាក់ច្រើនលើការបង់ការប្រាក់លើបំណុលសាធារណៈជាងការថែទាំសុខភាព ឬការអប់រំ។
ពត៌មាន សម្តេចប៉ាបឡេអូយាងទទួល តារាហូលីវូតល្បីៗ កាលពីថ្ងៃសុក្រសប្តាហ៍មុន សម្តេចប៉ាបឡេអូទី១៤ បានយាងទទួលតារាភាពយន្ត និង ដឹកនាំរឿងល្បីៗរបស់ហូលីវូតមួយចំនួន ក្នុងនោះគឺមានដូចជា ខេត ប្លង់ឆេត (Cate Blanchett) ស្ពីក លី ( Spike Lee) ឡេសលី ម៉ាន់ (Leslie Mann) និង ខេនណេត ឡូណឺហ្គែន (Kenneth Lonergan) ជាដើម។ នេះបើតាមវ៉ាទីកង់ញូវ។
ជីវិតនិងសង្គម កានមូ ព្រះចៅអាធិរាជ ដែលពង្រឹងស្ថាបនាស្ថាបនអំណាចជប៉ុន ព្រះចៅអធិរាជកានមូ ប្រសូតនៅឆ្នាំ៧៣៧ និងសោយទីវង្គតនៅថ្ងៃទី៩ មេសា ឆ្នាំ៨០៦។ ព្រះអង្គគឺជាអធិរាជទី៥ នៃប្រទេសជប៉ុនតាមលំដាប់ប្រពៃណីនៃការស្នងរាជ្យ។ ព្រះអង្គសោយរាជ្យពីឆ្នាំ៧៨១ រហូតដល់ថ្ងៃសោយទីវង្គតនៅឆ្នាំ៨០៦។ នាមផ្ទាល់ខ្លួន គឺព្រះអង្គម្ចាស់ យ៉ាម៉ាបេ ហើយព្រះអង្គក៏ជួនកាលត្រូវបានគេហៅថា កាស្ហ៊ីវ៉ាបារ៉ា តេនណូ។
ពត៌មាន មហោស្រពរូបថតភ្នំពេញ នឹងវិលត្រលប់មកជាថ្មី ក្នុងសប្តាហ៍នេះ «មហោស្រពរូបថតភ្នំពេញ» នឹងវិលត្រលប់មកជាថ្មី ក្នុងសប្តាហ៍នេះ
ពត៌មាន វិស័យចំនួន៥ មានយុវជនស្នើចុះឈ្មោះ ចូលរៀនច្រើនជាងគេ ក្នុងកម្មវិធី TVET វិស័យចំនួន៥ មានយុវជនស្នើចុះឈ្មោះ ចូលរៀនច្រើនជាងគេ ក្នុងកម្មវិធី TVET
ពត៌មាន ត្រឹមខែ វិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២៥នេះកូនផ្សោតកើតថ្មីមានចំនួន ៧ក្បាល ខណៈចំនួនស្លាប់គ្មាន ត្រឹមខែ វិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២៥នេះ«កូនផ្សោត»កើតថ្មីមានចំនួន ៧ក្បាល ខណៈចំនួនស្លាប់គ្មាន