រដ្ឋាភិបាលប្រកាសពីការលើកលែងពន្ធបន្ថែម ដើម្បីជំរុញអាជីវកម្មទេសចរណ៍នៅសៀមរាប
រាជរដ្ឋាភិបាលបានប្រកាសពីការលើកលែងពន្ធជាបន្តបន្ទាប់សម្រាប់អាជីវកម្មទាក់ទងនឹងទេសចរណ៍ដែលដំណើរការនៅក្នុងខេត្តសៀមរាប។ ការលើកលែងពន្ធនេះ ដែលមានប្រសិទ្ធភាពរហូតដល់ចុងឆ្នាំ២០២៦ មានគោលបំណងគាំទ្រដល់ការងើបឡើងវិញនៃវិស័យទេសចរណ៍ជាបន្តបន្ទាប់។
ការប្រកាសនេះត្រូវបានធ្វើឡើងដោយក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុនៅក្នុងសេចក្តីណែនាំចុះថ្ងៃទី៣០ ខែមករា ដែលត្រូវបានចេញផ្សាយជាសាធារណៈនៅព្រឹកនេះ។ ការសម្រេចចិត្តនេះគឺជាផ្នែកមួយនៃកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងរបស់រដ្ឋាភិបាលក្នុងការជំរុញឧស្សាហកម្មទេសចរណ៍ ដែលរងផលប៉ះពាល់យ៉ាងខ្លាំងដោយស្ថានភាពសេដ្ឋកិច្ចពិភពលោក។
សៀមរាប ដែលជាទីតាំងនៃប្រាសាទអង្គរវត្តដ៏ល្បីល្បាញលើពិភពលោក នៅតែជាគោលដៅទេសចរណ៍ចម្បង និងដើរតួនាទីយ៉ាងសំខាន់ក្នុងសេដ្ឋកិច្ចជាតិ។ ការលើកលែងពន្ធនេះអនុវត្តជាពិសេសចំពោះសហគ្រាសទេសចរណ៍ដែលបានចុះបញ្ជីពន្ធ រួមទាំងសណ្ឋាគារ ផ្ទះសំណាក់ ភោជនីយដ្ឋាន និងភ្នាក់ងារទេសចរណ៍ដែលមានប្រតិបត្តិការអាជីវកម្មសកម្មនៅសៀមរាប។
ការលើកទឹកចិត្តពន្ធជាក់លាក់ដូចខាងក្រោមនឹងត្រូវបានផ្តល់ជូនដល់សហគ្រាសដែលមានសិទ្ធិទាំងនេះ៖ ការលើកលែងពន្ធប្រចាំខែ ការលើកលែងពន្ធលើប្រាក់ចំណូលប្រចាំឆ្នាំ និងការលើកលែងសវនកម្ម។ ទេសចរណ៍គឺជាសសរស្តម្ភមួយក្នុងចំណោមសសរស្តម្ភទាំងបួនដែលគាំទ្រដល់សេដ្ឋកិច្ចរបស់ប្រទេសកម្ពុជា។
បច្ចុប្បន្នប្រទេសនេះមានតំបន់បេតិកភណ្ឌពិភពលោកចំនួនបួនរបស់អង្គការយូណេស្កូ៖ ឧទ្យានបុរាណវិទ្យាអង្គរនៅសៀមរាប តំបន់ប្រាសាទសំបូរព្រៃគុកនៅកំពង់ធំ និងតំបន់បុរាណវិទ្យាប្រាសាទព្រះវិហារ និងកោះកែរនៅខេត្តព្រះវិហារ។ ខណៈពេលដែលវិស័យទេសចរណ៍បានបង្ហាញពីការងើបឡើងវិញយ៉ាងខ្លាំងនៅក្នុងឆមាសទីមួយនៃឆ្នាំ 2025 ដែលជំរុញដោយការធ្វើពិពិធកម្មគោលដៅទេសចរណ៍ និងការកើនឡើងនៃការហោះហើរត្រង់ កំណើនបានថយចុះនៅក្នុងឆមាសចុងក្រោយនៃឆ្នាំ។
ដោយសារតែបញ្ហាប្រឈមក្នុងតំបន់ រួមទាំងភាពតានតឹងព្រំដែន និងការព្រួយបារម្ភអំពីការឆបោកតាមអ៊ីនធឺណិត កំណើននៅក្នុងវិស័យនេះបានថយចុះមកត្រឹម 5.1 ភាគរយ បើប្រៀបធៀបទៅនឹង 13.2 ភាគរយនៅឆ្នាំ 2024។