នៅប្រទេសកេនយ៉ា ពីកសិដ្ឋានគ្រួសារទៅកាន់បច្ចេកវិទ្យាអាកាសធាតុ
នៅប្រទេសកេនយ៉ា កសិកម្មប្រើប្រាស់កម្លាំងពលកម្មរហូតដល់ ៧៥% នៃប្រជាជន។ ប៉ុន្តែ មធ្យោបាយនៃការទ្រទ្រង់ជីវិតរបស់កសិករ​ត្រូវបានទទួលការគំរាមកំហែងដោយការវិវត្តិ​នៃ អាកាសធាតុ និងការបាត់បង់ដីធ្លី​ដែលអាចផលិតផល។ នេះគឺជាបាតុភូត​ដែលប៉ះពាល់​ដល់​សំណុំទាំងមូលនៃប្រជាជនអាហ្រ៊ិក។
នៅខណៈដែលគ្រោះរាំងស្ងួត និងរលកនៃបាតុភូតឧតុនិយមហួសហេតុ បានកើតឡើងញឹក​ញាប់ និងមានវិសាលភាព​នៅក្នុងប្រទេសអាហ្វ្រ៊ិកខាងកើតនេះ លោកស្រីម៉ាយ៉ាន ហ្ស៊ីចានហ្គា ដែលជាសមាជិកនៃគម្រោងមួយដែលមានការគាំទ្រពីអង្គការសហប្រជាជាតិ ដើម្បីជួយកសិករកេនយ៉ា បានវាយតម្លៃថា ការបង្កើតថ្មីគឺមានសារសំខាន់សម្រាប់ពង្រឹង​ភាព​ធន់នៅក្នុងសហគមន៍​កសិកម្មកេនយ៉ា។
មុនថ្ងៃនៃទិវាអន្តរជាតិនៃថាមពលស្អាត លោកស្រីម៉ាយ៉ាន ហ្ស៊ីចានហ្គា បានលើកឡើងអំពី​ហេតុ​ផលនៅក្នុងវិស័យកសិកម្មដែលគ្របដណ្តប់លើជីវិតមនុស្សភាគច្រើន ដែលលោកស្រី​អាចផ្តល់ឲ្យកសិករនូវព័ត៌មានដ៏មានតម្លៃអំពីសុខភាពដី ដំណាំ ព្រមទាំង​លក្ខខណ្ឌអាកាស​ធាតុ ដោយសារការប្រើប្រាស់នៃផ្ទាំងស្រូបពន្លឺព្រះអាទិត្យ និងទិន្នន័យ​ពីផ្កាយរណប​ដែលបក​ស្រាយ​ដោយ​បញ្ញា​ញ្ញាណ​សិប្បនិមិត្ត។
លោកស្រីម៉ាយ៉ាន ហ្ស៊ីចានហ្គា បានធំធាត់ឡើងនៅក្នុងបរិស្ថានកសិកម្ម។ ឪពុកម្តាយ​របស់​លោកស្រី​គឺជាកសិករ។ លោកស្រីបានឃើញមានទិន្នផលជាច្រើន ប៉ុន្តែនៅពេលការ​ប្រែ​ប្រួល​អាកាសធាតុ​បានចាប់ផ្តើម យើងលែងអាចនឹងយល់ថា អ្វីអាចនឹងកើតមានឡើង។ ដូច​ដែល​ប្រភពនៃចំណូលរបស់យើង គឺជាកសិកម្ម ការប្រមូលផលដ៏អាក្រក់​នឹងជះឥទ្ធិពលផ្ទាល់​លើ​គុណភាព​ជីវិត និងមានន័យថា យើងមិនអាចទៅសាលារៀនទេ។
ជានិច្ចកាល លោកស្រីម៉ាយ៉ាន ហ្ស៊ីចានហ្គា បានចង់ស្នើនូវដំណោះស្រាយ​សម្រាប់ឪពុកម្តាយ​របស់លោកស្រី និងគ្រួសារកសិករដទៃៗទៀត។ ហើយនេះជាអ្វីដែលផ្តល់គំនិតដល់លោក​ស្រី​ឲ្យបង្កើតសហគ្រាសផ្ទាល់ខ្លួន និងប្រមូលផ្តុំ​នូវមនុស្សទាំងឡាយ​ដែលចែករំលែកនូវ​គំនិតដូច​ៗ គ្នា​ដើម្បីបង្កើតនូវដំណោះស្រាយមួយចំនួនដើម្បីគំាទ្រដល់កសិករតូចតាច។
ហ្គ្រ៊ីនណូវ៉េស្យិន អាហ្វ្រ៊ិកខា (Greenovations Africa) គឺជាគំនិតផ្តួចផ្តើម​ដែលគាំទ្រដោយ​អង្កការ​សហប្រជាជាតិ​ដែលពឹងផ្អែកលើសហគ្រិន​ដូចជារូបលោកស្រី ដែលជាដំណាក់កាល​ដ៏​មានសារសំខាន់បំផុតនៃដំណើរការ។ ពួកគេបានជឿជាក់លើសហគ្រាស​ដែលមានទំហំ​តូចៗ និង​ផ្តល់ឲ្យសហគ្រាសទាំងនោះនូវការបណ្តុះបណ្តាលព្រមទាំងដើមទុន​នៃការចាប់ផ្តើម​ដើម្បី​ជួយឲ្យពួក​គេ​អភិវឌ្ឍខ្លួន។
នៅទ្វីបអាហ្រ្វ៊ិក សហគមន៍នានា​ត្រូវ​បានបុរស​ជាអ្នកគ្រប់គ្រងខ្លាំង។ ការចូលរួមនៅក្នុងវិស័យ​នេះ ដែលគ្រប់គ្រងដោយបុរសៗ គឺជាស្ថានភាពពិបាកមួយ។ នេះគឺពិបាក​ជាមួយនឹង​ឧបសគ្គ​ផ្ទាល់​ខ្លួនផងដែរ។ មនុស្សមនុស្ស​ចូលចិត្តធ្វើការងារ សហការណ៍​ជាមួយបុរសៗ ជាង។
អ្វីដែលជួយលោកស្រីបានពិតប្រាកដ គឺការអត់ធ្មត់ ព្រមទាំងការបណ្តុះបណ្តាល និងការ​បង្ហាញ​​ជាក់ស្តែង ដើម្បីពន្យល់អំពីអ្វីដែលយើងកំពុងធ្វើ និងបញ្ជាក់ថា យើងមានចំណេះដឹង​ក្នុង​អ្វីដែលយើងកំពុងអនុវត្ត។ យើងមិនអាចបោះបង់បានទេ។ យើងត្រូវតែសហការជាមួយ​មនុស្ស​​ដែលគេជួបប្រទះ ហើយជាមួយនឹងពេលវេលា ចុងក្រោយ វានឹងដំណើរការ​បាន​ជោគ​ជ័យ។
វាក៏មានសារសំខាន់ផងដែរ​នឹងទុកនៅក្នុងគំនិតនូវហេតុផលដែលជំរុញឲ្យយើងចាប់ផ្តើម។​លោកស្រី ក៏គិតដល់កូនៗរាប់លាននាក់ដែលឪពុកម្តាយរបស់ពួកគេជាកសិករ ហើយអនាគត​រ​បស់​កូនៗទាំងនោះ អាចនឹងត្រូវប៉ះពាល់ ប្រសិនបើឪពុកម្តាយរបស់ពួកគេមិនមាន​ចំណូល​ថេរទេនោះ។