សម្តេចប៉ាបលើកទឹកចិត្តឲ្យគ្រីស្តបរិស័ទធ្វើអគ្គសញ្ញាលើកលែងទោស ដើម្បីឆ្ពោះទៅរកសេចក្តីមេត្តាករុណា
សម្តេច​ប៉ាប ហ្វ្រង់ស៊ីស្កូ បានអញ្ជើញ​ហើយលើកទឹកចិត្តគ្រីស្តបរិស័ទចូលរួមអគ្គសញ្ញាលើកលែងទោស ដើម្បីបើកផ្លូវនិងបើកចិត្តគំនិតទទួល​ធម៌​​មេត្តាករុណា​ដោយ​ស្មោះរបស់​ព្រះជាម្ចាស់​ និងដើម្បី​ផ្សះផ្សា និងដោះស្រាយបញ្ហា។
នៅក្នុងសារមួយដែលបានចេញចុងខែ​មីនា សម្តេចប៉ាប បានឆ្លុះបញ្ចាំងពីតួនាទីដ៏សំខាន់​​របស់គ្រីស្ត​បរិស័ទ ដើម្បី​បើកគំនិតនិយាយដោយអស់​ពីចិត្ត​ កុំអោយមាន​ភាព​សៅហ្មងនៅក្នុងចិត្ត។
សម្តេចប៉ាបបានមានបន្ទូល​ថា ការធ្វើ​ធម៌​មេត្តាករុណា ជាពិសេសសម្រាប់បូជនីយេសក៍​ក្នុង​ឆ្នាំ​មហា​​ករុណាទិគុណ គឺជាឯកសិទ្ធិមួយ។ ​ព្រះជាម្ចាស់បានរើស​យើងឲ្យ​បម្រើ ធម៌​មេត្តាករុណា តាម​រយៈ​ព្រះអំណោយ​របស់​យើង​ដែល​ទទួល​បាន​ពី​ព្រះអង្គ ហើយយើង​ក្លាយ​ជា​អ្នក​​ដំបូងដែលទទួលការលើកលែងទោសរួច​ពី​បាប។
តាមរយៈសារជាចំហរ សម្តេចប៉ាបបានមានបន្ទូលថា ការ​ទទួល​​អគ្គសញ្ញាលើកលែងទោស ដែលបានរៀបចំឡើងពីថ្ងៃទី​២៤ ដល់ ២៨ ខែមីនា ហើយនិងកម្មវិធីជាបន្តបន្ទាប់ទៀតនោះ គឺតម្រូវឲ្យយើងនិយាយដោយស្មោះត្រង់ដោយមានឈើឆ្កាងគឺជាសក្ខីភាព ហើយអធិដ្ឋាន ព្រោះការអធិស្ឋានគឺជាមូលដ្ឋានគ្រឹះនៃជំនឿ៕