កុមាររងការចាប់រំលោភ ខណៈដែលការប្រយុទ្ធគ្នានៅកុងហ្គោ
ឧត្តមស្នងការទទួលបន្ទុកជនភៀសខ្លួនអង្គការសហរប្រជាជាតិ (UNHCR) បានព្រមានថា ស្ថានភាពកាន់តែយ៉ាប់យ៉ឺននៅសាធារណរដ្ឋប្រជាធិបតេយ្យកុងហ្គោភាគខាងកើតបានធ្វើឱ្យមនុស្សជាង ៣៥ ម៉ឺន នាក់ផ្លាស់ទីលំនៅ។
វ៉ាទីកង់ញូវបានរាយការណ៍ថា ជាមួយគ្នានេះ អង្គការយូនីសេហ្វ និយាយថា កុមារដែលមានអាយុចាប់ពី ១២ ឆ្នាំឡើង មានមួយចំនួនត្រូវបានគេរំលោភ និងកេណ្ឌឲ្យចូលប្រយុទ្ធ។
វ៉ាទីកង់ញូវបានរាយការណ៍ថា ស្ថានភាពនេះ "កាន់តែយ៉ាប់យ៉ឺនយ៉ាងឆាប់រហ័ស" នៅសាធារណរដ្ឋប្រជាធិបតេយ្យកុងហ្គោភាគខាងកើត ត្រូវបានគេរាយការណ៍ថា បានធ្វើឱ្យមានវិបត្តិមនុស្សធម៌ធ្ងន់ធ្ងរ ជាមួយនឹងមនុស្សប្រហែល ៣៥ម៉ឺន នាក់បានភៀសខ្លួនចេញពីអំពើហិង្សា។
ប្រភពដដែលបានបន្តថា ក្រុមឧទ្ទាម M23 ដែលគាំទ្រដោយប្រទេសរ៉ូវ៉ាន់ដា ដែលបានដណ្តើមកាន់កាប់ទីក្រុង ហ្គោម៉ា ភាគខាងកើតប្រទេសកុងហ្គោកាលពីខែមុន កំពុងបន្តដំណើរឆ្ពោះទៅភាគខាងត្បូង ដែលអាចនឹងបង្កើនសម្ពាធនៃបញ្ហាបន្ថែមទៀត។
មកដល់ពេលនេះ UNHCR បានរាយការណ៍ថា ប្រហែល ៧០% នៃជំរំនៅហ្គោម៉ា ត្រូវបានបំផ្លាញ ហើយកន្លែងផ្សេងទៀតត្រូវបានខូចខាត ខណៈដែលសំណល់នៃគ្រាប់យុទ្ធភណ្ឌមិនទាន់ផ្ទុះ ធ្វើឱ្យគ្មានសុវត្ថិភាពសម្រាប់ប្រជាពលរដ្ឋនៅក្នុងទីក្រុង៕