កសិករនៅពោធិ៍សាត់ គាំទ្រកសិកម្មឆ្លាតវៃអាកាសធាតុ ជាមួយនឹងជំនាញឆែក
អ្នកចូលរួមបានប្រមូលផ្តុំគ្នានៅមន្ទីរសុខាភិបាលខេត្តពោធិ៍សាត់ ដើម្បីប្រគល់ និងបិទគម្រោង V-BIOCHAR។ គម្រោងនេះត្រូវបានអនុវត្តដោយ ADRA Cambodia អស់រយៈពេលដប់ពីរខែកន្លងមក ដោយប្រើសារធាតុបង្កើនដីធម្មជាតិពីរគឺ ជីកំប៉ុសដង្កូវនាង និងជីវធ្យូង ដើម្បីស្តារជីជាតិឡើងវិញ រក្សាទឹក និងកាត់បន្ថយការពឹងផ្អែកលើជីគីមីដែលនាំចូល នេះបើយោងតាមសេចក្តីប្រកាសព័ត៌មានរួមគ្នានៅថ្ងៃទី ១៩ ខែកុម្ភៈ។
ប្រទេសកម្ពុជានាំចូលជីជាង ១.៤ លានតោនជារៀងរាល់ឆ្នាំ ខណៈដែលសំបកអង្ករ ស្នូលពោត និងសំបកដូង ជារឿយៗមិនត្រូវបានប្រើប្រាស់ ឬដុតចោល។ តាមរយៈដំណើរការ pyrolysis (កំដៅសារធាតុសរីរាង្គដោយគ្មានអុកស៊ីសែន) សំណល់ទាំងនេះអាចត្រូវបានបំលែងទៅជាជីវធ្យូង ដែលជាវត្ថុធាតុដើមសម្បូរទៅដោយកាបូន ដែលធ្វើអោយប្រសើរឡើងនូវរចនាសម្ព័ន្ធដី និងការរក្សាសារធាតុចិញ្ចឹម។
នៅពេលដែលផ្សំជាមួយជីកំប៉ុសដង្កូវនាង លទ្ធផលគឺជាជម្រើសប្រកបដោយនិរន្តរភាព ដែលជំរុញផលិតភាព និងកាត់បន្ថយថ្លៃដើមកសិកម្ម ខណៈពេលដែលកាត់បន្ថយការបំភាយកាបូន នេះបើយោងតាមសេចក្តីប្រកាសព័ត៌មាន។ តាមរយៈការបង្ហាញដែលដឹកនាំដោយកសិករ បច្ចេកវិទ្យាដែលមានតម្លៃទាបដែលផលិតពីវត្ថុធាតុដើមក្នុងស្រុក និងការរៀនសូត្រសហការរវាងក្រុមអ្នកផលិត គម្រោងនេះបានគាំទ្រគំរូអាជីវកម្មជាក់ស្តែង ដើម្បីឱ្យកសិករខ្នាតតូច ជាពិសេសស្ត្រី និងយុវជន អាចកាត់បន្ថយការពឹងផ្អែកលើជីគីមី ខណៈពេលដែលបង្កើតប្រាក់ចំណូលពីជីវម៉ាសដែលមាននៅក្នុងស្រុក។
វិធីសាស្រ្តនេះបានផ្តល់លទ្ធផលដែលអាចវាស់វែងបាន និងមានឥទ្ធិពល។ ទីតាំងបង្ហាញជីវធ្យូងចំនួនដប់កន្លែងត្រូវបានបង្កើតឡើងនៅកណ្ដៀង និងភ្នំក្រវាញ ដោយផលិតជីវធ្យូងចំនួន ៦.៤ តោនសម្រាប់លក់ និងប្រើប្រាស់ក្នុងកសិដ្ឋាន។ ការសាកល្បងជាមួយអ្នកផលិតបន្លែចំនួនប្រាំបីនាក់បានកាត់បន្ថយថ្លៃដើមជីគីមីចំនួន ៧៤ ភាគរយ បង្កើនទិន្នផលចំនួន ២៤ ភាគរយ និងបង្កើនប្រាក់ចំណូលចំនួន ៣៥ ភាគរយ។ គម្រោងនេះបានគាំទ្រដល់អ្នកដឹកនាំអាជីវកម្មចំនួន ១២ នាក់ ដែលនាំឱ្យមានការផលិតជីវធ្យូងចំនួន ១៦.៨ តោន ខណៈដែលកសិករចំនួន ២០៥ នាក់ និងសាលាមធ្យមសិក្សាសាធារណៈចំនួនបីបានចូលរួមយ៉ាងសកម្មក្នុងការផលិតជីវធ្យូង និងការអនុវត្តជីវធ្យូង V-Biochar (ល្បាយជីកំប៉ុស-ជីវធ្យូង) ដោយផ្ទាល់ក្នុងការដាំដុះដំណាំ។
លោក Markéta Kolc Hájková ឯកអគ្គរដ្ឋទូតសាធារណរដ្ឋឆែកប្រចាំនៅកម្ពុជា បានមានប្រសាសន៍ថា “គំនិតផ្តួចផ្តើមនេះគឺជាផ្នែកមួយនៃភាពជាដៃគូយូរអង្វែងរវាងសាធារណរដ្ឋឆែក និងកម្មវិធីអភិវឌ្ឍន៍អង្គការសហប្រជាជាតិ (UNDP) ដោយមានការគាំទ្រផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុពីក្រសួងការបរទេសនៃសាធារណរដ្ឋឆែក និងជំនាញវិទ្យាសាស្ត្រពីសាកលវិទ្យាល័យវិទ្យាសាស្ត្រជីវិតឆែកនៅទីក្រុងប្រាក (CZU)។ យើងមានមោទនភាពក្នុងការនាំយកចំណេះដឹងរបស់ជនជាតិឆេកមកកាន់ប្រទេសកម្ពុជា និងគាំទ្រដល់ការអភិវឌ្ឍអាជីវកម្មក្នុងស្រុក”។
លោក Enrico Gaveglia តំណាងប្រចាំការនៃ UNDP ប្រចាំនៅកម្ពុជា បានបន្តថា “ក្នុងរយៈពេលដ៏ខ្លី គម្រោងនេះបានបង្ហាញយ៉ាងច្បាស់អំពីតម្លៃនៃការបំលែងកាកសំណល់កសិកម្មទៅជាប្រភពចំណូល។ ចំណេះដឹង និងការផ្ទេរបច្ចេកវិទ្យាគឺជាគន្លឹះក្នុងការគាំទ្រដល់ប្រទេសកម្ពុជាលើការផ្លាស់ប្តូរឆ្ពោះទៅរកសេដ្ឋកិច្ចរង្វង់ និងបង្កើតអត្ថប្រយោជន៍សេដ្ឋកិច្ចរយៈពេលវែង ខណៈពេលដែលរក្សាបាននូវភាពសុចរិតនៃប្រព័ន្ធអេកូឡូស៊ី - នេះគឺជាប្រភេទនៃដំណោះស្រាយដែលយើងត្រូវនាំយកមកប្រើប្រាស់ដើម្បីសម្រេចបាននូវការអភិវឌ្ឍប្រកបដោយចីរភាព”។
គម្រោងនេះបានបន្សល់ទុកនូវមរតកដ៏រស់រវើករបស់កសិករជិត ២០ នាក់ដែលកំពុងអនុវត្តការបង្កើនដីតាមរយៈជីវធ្យូង ដែលឥឡូវនេះកំពុងណែនាំក្រុមអ្នកផលិតជាង ៤0 ក្រុម ជាមួយនឹងសហគ្រិនវ័យក្មេងចំនួន ១២ នាក់ដែលបង្កើតអាជីវកម្មជីវធ្យូងក្នុងស្រុក។ ប្រភព​បាន​បន្ថែម​ថា ឡ​ដុត​បង្ហាញ​ចំនួន​ប្រាំបី​នៅ​ទូទាំង​ស្រុក​ពីរ​ឥឡូវ​នេះ​បម្រើ​ជា​មន្ទីរពិសោធន៍​រស់រវើក ដោយ​ប្រៀបធៀប​ការ​រចនា​ផ្សេងៗ​គ្នា និង​ជំរុញ​ការ​រៀនសូត្រ​ពី​មិត្តភក្ដិ​ក្នុង​ចំណោម​កសិករ៕